موف چیست

برای متصل کردن دو سیم یا کابل، به قطعه ای به نام موف نیازداریم. پس لازم است بدانیم موف چیست .موف یا دوراهه، بین دو کابل یک اتصال بسیار محکم ایجاد می کند. برای متصل کردن سیم ها به موف می توان از پرس کردن و یا از پیچ وحتی لحیم استفاده نمود که از این نظر موف ها را به سه دسته پیچی، پرسی و لحیمی تقسیم بندی می کنند. البته استفاده از نوع پرسی بسیار مرسوم تر است.

موف چیست و چه تقسیم بندی هایی دارد؟ موف ها را از نظر جنسشان تقسیم بندی کنیم. موف ها از نظر جنس به طور کلی به سه دسته آلومینیومی، مسی و بی متال یا دوفلزه تقسیم بندی می شوند.

اینکه برای متصل کردن دو کابل از چه نوع دوراهه ای استفاده کنیم، به جنس کابل هایی که میخواهیم توسط موف به یکدیگر متصل شوند بستگی دارد.

موف ها در سایزهای مختلفی تولید می شوند و برای انتخاب موف مناسب باید به سایز کابل هایمان توجه داشته باشیم.

اینکه بدانیم انواع مختلف موف ها چه کاربرد و ویژگی هایی دارد بهتر به درک کامل این سوال که موف چیست کمک می کند.پس در ادامه جنس های مختلف موف هارا بررسی میکنیم تا بهتربدانیم موف چیست.

این یک پیشنهاد شگفت انگیز است

برای مشاهده و یا خرید انواع کابلشو روی دکمه زیر کلیک کنید.

انواع موف چیست

  1. موف مسی
  2. موف آلومینیومی
  3. موف بی متال

موف مسی

هرگاه هردوکابلی که می خواهیم توسط موف بهم متصل شوند از جنس مس باشند، از موف های مسی استفاده می شود. برای ساخت این نوع از موف ها از فلز مس با درصد خلوص بسیاربالای 95/99 استفاده می شود تا بدون هیچگونه درز و شکافی موف مسی ایجاد گردد.

موف های مسی

موف آلومینیومی

همانند آنچه در دوراهه مسی گفتیم، موف های آلومینیومی نیز زمانی که هردو کابل از جنس آلومینیوم باشند کاربرد دارند. برای ساخت این موف ها از آلومینیوم با خلوص بیش تر از 99 درصد استفاده می شود.

به روز ترین مقالات

برای مشاهده وبلاگ تخصصی الکترو فرجی روی دکمه زیر کلیک کنید.

موف های بی متال (bi-metal)

اگر بخواهیم بدانیم موف چیست و چه ماهیتی دارد باید با موف های بی متال آشنا شویم.

ممکن است در شرایطی نیاز باشد که یک کابل مسی را به یک کابل آلومینیومی متصل نماییم.

برای اتصال یک کابل مسی به یک کابل آلومینیومی باید از دوراهه های بی متال استفاده کنیم.

موف های بی متال از خورده شدن و اکسید شدن ناشی از تماس دو فلز غیرهمانند مثل مس و آلومینیوم جلوگیری می کنند.

در ساخت این نوع از موف ها فلز مس با خلوص 95/99 درصد و فلز آلومینیوم با خلوص 6/99 درصد استفاده می شود، این دو فلز طی فرایندی به نام جوش اصطکاکی، بسیار محکم بهم متصل می شوند، به گونه ای که هنگام پرس شدن کابل ها در دو طرف موف هیچ حفره یا آسیبی در آن ایجاد نمی شود؛ در ادامه پس از جوش خوردن مس و آلومینیوم سوراخ های مورد نظر جهت ورود کابل ها در دو طرف موف ایجاد می گردد.

در دوراهه های بی متال، هنگام اتصال دو کابل باجنس متفاوت، کابل مسی به قسمت مسی موف وارد شده و کابل آلومینیومی نیز در قسمت آلومینیومی قرار می گیرد.

توجه داشته باشید که وسط موف های بی متال بازنبوده و مسدود است، در نتیجه هیچ اتصال مستقیمی بین دو سیم غیرهمسان ایجاد نمی شود و عبور جریان فقط از طریق موف صورت می گیرد.

قسمت آلومینیومی موف های بی متال به یک ماده روغنی آغشته می گردد تا از خورده شدن آلومینیوم جلوگیری شود و همچنین باعث اتصال بهتر کابل به قسمت آلومینیومی موف گردد؛ برای جلوگیری از بیرون ریختن این ماده روغنی، ورودی موف توسط یک درب پلاستیکی بسته می شود.

در ادامه مقاله موف چیست می دانیم رسانایی جریان الکتریسیته در فلز آلومینیوم نسبت به مس کمتر است. در نتیجه برای اینکه جریانی که از طریق موف بین دو کابل مسی و آلومینیومی منتقل می شود در تمام مسیر مقاومت یکسانی داشته باشد نیاز است کابل آلومینیومی سطح مقطع بیشتری نسبت به کابل مسی داشته باشد پس در یک موف بی متال استاندارد محل ورود کابل آلومینیومی نسبت به محل ورود کابل مسی قطور تر خواهد بود .

معمولا بر روی یک موف بی متال نام شرکت سازنده و مدل، و همچنین سطح مقطع کابل آلومینیومی برحسب میلی متر مربع حک می شود.

با درک مطالب ذکرشده، می توان پاسخ مناسبی به این سوال که موف چیست ارائه داد.

موف چیست

قیمت های باورنکردنی

برای مشاهده و یا خرید از فروشگاه اینترنتی الکترو فرجی روی دکمه زیر کلیک کنید.
مقاله موف جیست رو با دوستانتون به اشتراک بزارید.
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
دیدگاه‌ها 0

*
*